ACTRIS-BBTE Platform

Egyetemünkön október 21-én megkezdte működését az ACTRIS-BBTE Platform, ahol a légkör összetételével és az éghajlatváltozással kapcsolatos páneurópai kutatások zajlanak.

Az ACTRIS-BBTE platform (https://actris-ubb.ro/) az ACTRIS-RI (https://www.actris.eu/) páneurópai kutatási infrastruktúra kolozsvári és országos (https://actris.ro/) intézménye, amely az Európai Űrügynökség (European Space Agency) egy jelentős objektuma a Földnek a talajról történő megfigyelésében.

Az ACTRIS-BBTE platform (1) kapcsolatot teremt a BBTE, Kolozsvár városa és az országos infrastruktúra, valamint az ország és az európai ACTRIS-RI infrastruktúra, illetve az Európai Űrügynökség programjai között (https://www.actris.eu/), ( 2) bevonja a környezetegészségügyet mint alapvető komponenst általánosabb programunkba – InfoBioNano4Health –, és (3) gazdagítja a BBTE profilját a fenntarthatóság és az éghajlatváltozás egy nemzetközi központjaként, hiszen a BBTE-n működhet az UNESCO Klímaváltozás és Fenntartható Fejlődés Intézete is” – fejtette ki dr. Daniel David egyetemi tanár, pszichológus, a BBTE rektora.

A Környezettudományi és Környezetmérnöki Kar dékánja, dr. Nicolae Ajtai egyetemi docens, a platform megépítésének alapját képező projekt igazgatója hozzáfűzte: „Kolozsváron két jelentős ACTRIS-RI létesítmény működik, az egyik az aeroszolok távérzékelésére szolgál, a másik pedig a felhők távérzékelésére, ezáltal a város és a BBTE felkerül az élvonalbeli légkörkutatás világtérképére. Az ACTRIS-BBTE platform így mérföldkővé válik a légkörkutatással foglalkozó tudományos közösség számára, amely egyben az országos és helyi hatóságok számára is segítséget nyújt az éghajlatváltozással és a levegőminőséggel kapcsolatos környezetvédelmi kérdések kezelésében.”

Erről részletesebben a következő linken olvashatnak: https://news.ubbcluj.ro/ubb-intareste-participarea…/