UBB Goes Green Parteneriat între UBB și Tășuleasa Social pentru „Via Transilvanica”

UBB Goes Green: Parteneriat între UBB și Tășuleasa Social pentru Via Transilvanica

Specialiștii Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca (UBB) vor oferi expertiză pentru sustenabilitatea proiectului “Via Transilvanica”, acesta oferind, pe de altă parte, multiple oportunități de cercetare științifică și practică pentru studenți, proiectul vizând o colaborare multidisciplinară între UBB și Tășuleasa Social.

Integrat în direcția strategică UBB Goes Green adoptată de UBB, parteneriatul cu Tășuleasa Social a fost lansat sâmbătă, 19 martie 2022, în cadrul ultimei zile a Maratonului Împăduririlor. Acțiunea, la care au participat zeci de studenți și personal academic din cadrul UBB, a durat o săptămână, timp în care cei aproape o mie de voluntari au reușit să planteze 60.000 de puieți pe un teren degradat din comuna Tritenii de Jos, jud. Cluj.

Studenți și personalul academic UBB au fost prezenți la plantare, în această primă acțiune dintr-o serie de evenimente care vor urma în cadrul parteneriatului.