„Green” și „Smart” la UBB, Întâlnire între rectorul UBB și ministrul Tánczos Barna

„Green” și „Smart” la UBB – întâlnire între rectorul UBB și ministrul Tánczos Barna

Rectorul UBB, prof. univ. dr. Daniel David, l-a avut marți, 28 septembrie 2021, ca oaspete pe ministrul mediului, apelor și pădurilor și ministru interimar al cercetării, inovării și digitalizării, Tánczos Barna.

Motivul principal al vizitei l-a constituit stabilirea contextului de implementare pentru proiectul INSPIRE, un proiect care are ca obiectiv constituirea unei infrastructuri naționale de cercetare-dezvoltare-inovare competitivă la nivel internațional, pentru studiul creierului și a neuroștiințelor cognitive. Infrastructura poate transforma România în unul dintre liderii internaționali în domeniu.